شاید شما هم شنیده باشید که توی دعواها طرف مقابلشان را نسناس می‌خوانند. آیا می‌دانید نسناس یعنی چه؟ آیا واقعاً نسناس وجود دارد؟ آیا روایتی در مورد نسناس داریم؟ ستاره در این مقاله به این سؤالات شما پاسخ می‌دهد.

 

تصویر نسناس

 

نسناس به چه معناست؟

در فرهنگ معین نسناس این‌طور تعریف شده هست: «۱- جانوری افسانه‌ای شبیه به انسان که هیکلی ترسناک دارد. ۲- غول. ۳- آدم بدهیبت و بدجنس. ۴- میمون آدم‌نما.»

دیدگاه‌های متفاوتی درباره نسناس وجود دارد که در ادامه به هر یک از آن ها اشاره کوتاهی می کنیم:

 

نسناس نوعی میمون هست

 نسناس موجودی موهوم هست که شبیه انسان هست و در اصطلاح رایج به نوعی میمون گفته می‌شود.

 

نسناس قبل از انسان روی زمین می زیسته

بر اساس روایات موجوداتی قبل از آفرینش انسان بوده‌اند که بر روی زمین مرتکب فسادهای فراوانی شده‌اند و به همین دلیل بوده هست که وقتی خداوند به فرشتگان گفت: «من در روى زمین، جانشینى [نماینده‏اى‏] قرار خواهم داد»، فرشتگان گفتند: «پروردگارا! آیا کسى را در آن قرار می‌دهی که فساد و خونریزى کند؟!»

 

نسناس نوعی انسان مسخ شده هست

نسناس نوعی انسان از نسل بنی‌آدم هست که مسخ شده‌اند و به همین دلیل دارای یک جفت دست و پا بوده و می‌چریده‌اند. این نظر بر اساس آیه ۴۴ سوره فرقان به وجود آمده هست: «آنان فقط همچون چهارپایان‌اند، بلکه گمراه‌ترند.» علامه مجلسی هم در بحارالانوار می‌نویسد: «دسته‌ای از مردم قوم عاد که در اثر مخالفت با پیامبر خود، خداوند آن‌ها را مسخ نموده و به‌صورت نسناس درآورد که هر کدام از آن‌ها داراى یک دست و یک پا بودند و از یک طرف بدن مانند پرنده چنگ به زمین می‌زدند و مانند چهارپایان می‌چریدند.»

نسناس در روایات

در حدیثی امام علی (ع) زمان آفرینش موجوداتی به نام نسناس را پیش از آفرینش انسان‌ها بیان کرده و فرموده‌اند:
«همانا [هنگامی که] خداى تبارک و تعالى دوست داشت تا موجودى را با قدرت بیکرانش بیافریند، در زمانى بود که از آفرینش جن و نسناس هفت هزار سال گذشته بود.»

امام علی (ع) همچنین درباره مخلوقات قبل از آدم می‌فرماید:

«بله، خداوند در آسمان و زمین، مخلوقاتى داشت که او را تسبیح می کردند. سپس ملائکه روحانى را خلق نمود و آن گاه جنیان روحانى را که داراى بال بودند آفرید که از ملائکه پایین‌تر بودند… و بعد مخلوقاتى را پایین‌تر از جن آفرید که جسم و روح داشتند؛ ولى بی‌بال بودند. این‏ها که می‌خورند و می‌آشامند، نسناس اند و به خلق جن شباهت دارند و در عین حال از انسان‌ها به شمار نمى آیند…»

امام باقر (ع) در پاسخ به سؤالی در این باره به نام نسناس اشاره نکرده هست و فرمود:

«گویا تو گمان می‌کنی خداوند تنها این عالم را آفریده هست و گمان می‌کنی خداوند غیر از شما بشر دیگری نیافریده هست. به خدا سوگند خداوند هزار هزار عالم آفریده هست و هزار هزار آدم؛ و تو در آخرین این عالم و از آخرین این آدم‌ها هستی.»

 

 

گروه مذهبی ستاره

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما