میدان نقش‌جهان یکی از آثار تاریخی مهم کشور در شهر اصفهان هست. این میدان مستطیلی شکل در چهار ضلع خود دارای چهار بنای تاریخی مهم به نام های کاخ عالی قاپو، مسجد امام (مسجد شاه)، مسجد شیخ لطف الله و بازار قیصریه هست.

میدان نقش جهان اصفهان، میدان امام اصفهان


اصفهان تاریخ فرهنگ و هنر ایران زمین

اصفهان یکی از شهرهای تاریخی ایران هست که هر ساله در ایام تعطیلات نوروز و تابستان پذیرای مسافران و گردشگران از سراسر ایران می‌باشد. هیچ مسافری را نمی‌توان یافت که به شهر زیبای اصفهان سفر کرده باشد و از میدان نقش جهان بازدید نکرده و از این شاهکار دوران صفویه فیض نبرده باشد. نام‌های دیگر این میدان، میدان شاه و میدان امام می‌باشند. این میدان که از بزرگترین و زیباترین میادین جهان به شمار می­رود، مستطیل شکل و دارای ابعاد ۵۰۷ متر در ۱۵۸ متر می‌­باشد.


مطالب مرتبط: همه چیز درباره میدان نقش جهان


میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران


نقش جهان آمیزه‌­ای از هنر، صنعت، مذهب و اقتصاد هست. قرار گرفتن دو مسجد امام (مسجد شاه) و مسجد شیخ لطف الله در کنار کاخ عالی‌قاپو، از سویی حدود دویست حجره دو طبقه در پیرامون میدان و سردر
بازار بزرگ قیصریه گویای این مطلب هست. چهار طرف میدان، چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه‌های داخل میدان، به میدان مربوط می‌شوند. این بازارها در روزگار صفویه هر یک به شغلی اختصاص داشت. این مکان یکی از بزرگترین مراکز ساخت و عرضة صنایع دستی در ایران هست که تنوّع محصولات و حجم گسترده عرضه و تقاضا در آن بی‌نظیر هست.

میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران


پس از ساخت این میدان کف آن با سنگ‌ریزه پوشانده شده و در جشن­‌ها و مناسبت‌­ها مورد استفاده قرار می‌­گرفته هست. رژه سربازان، جشن و چراغانی، جشن­‌های م
ختلف اعیاد و بازی‌­هایی چون چوگان و قپق‌اندازی در اینجا انجام می­‌شده هست. یکی از اولین مراسم رسمی که در این میدان برگزار شده هست، بازگشت پیروزمندانه امام‌قلی‌خان از فتح جزیره هرمز به پایتخت (اصفهان) بوده هست.

میدان نقش جهان اصفهان اولین میدانی هست که برای بازی چوگان مورد استفاده قرار می‌­گرفته هست. هنوز هم دروازه‌­های سنگی این میدان چوگان در قسمت شمالی و جنوبی آن باقی هست. این بازی یکی از محدود ورزش­‌هایی در دنیا هست که ایران به عنوان ابداع‌کننده آن شناخته می‌­شود. یکی از دلایلی که سپاهیان ایران در جنگ‌­ها موفق بوده­‌اند این بوده هست که اسبان آنان در میدان­‌های چوگان تربیت می­‌شده­‌اند و این بازی مشق رزمی هم برای اسب و هم برای سوارکار آن بوده هست. یکی دیگر از بازی‌­هایی که در این میدان انجام می‌­شده هست، قپق اندازی نام داشته هست.


آشنایی با ۱۰ مسجد معروف اصفهان


این بازی بدین‌گونه بوده هست که در مرکز میدان، تیر چوبی به ارتفاع ۱۲۰ پا درست در جلوی ورودی عالی قاپو نصب شده بوده و در مواقع مختلف روی آن بشقابی از سکّه‌­های طلا و یا نقره قرار می‌­گرفت و سرداران صفوی باید سوار بر اسب به آن تیراندازی می­‌کردند. شاه صفوی و درباریان نیز به ویژهاز دوره شاه عباس دوم به بعد از ایوان عالی قاپو این مراسم را مشاهده می­‌کردند. این میدان امروزه با وجود چهار عنصر تاریخی در چهار ضلع آن از مهمترین آثار تاریخی ایران به شمار می‌رود.

معرفی میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و این میدان، دومین اثر ثبت شده جهانی در ایران هست که در اردیبهشت ۱۳۵۸ه.ش. به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده هست. این میدان در شرق گردش‌گاه چهارباغ در شهر اصفهان، میدان امام حسین(ع)، خیابان سپاه قرار دارد. تاریخ برپایی این بنای باشکوه در سال­های ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۶ هجری و به دستور شاه عباس صفوی بوده هست.

میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران

میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران


وجه تسمیه میدان نقش جهان

در مکان فعلی میدان سابقاً باغی به همین نام بوده هست. در کتاب تاریخ عالم‌آرای عباسی، ذکری از میدان نقش جهان آمده هست. به هر حال پیش از احداث میدان به شکل فعلی، حداقل بخشی از باغ نقش جهان به نام میدان معروف بوده هست. ولی به هرحال در سال ۱۰۰۴ قمری ، جایگاهی به نام میدان نقش جهان در بخشی از باغ وجود داشته هست.

میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران
 
میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران
 
میدان نقش جهان اصفهان، شاهکار جاذبه‌های گردشگری ایران


تسهیلات و امکانات رفاهی میدان نقش جهان

 در میدان نقش جهان و حوالی آن تمام امکانات رفاهی از قبیل اسکان، پارک‌های بزرگ، سرویس‌های بهداشتی، بازار خرید سوغات و … قرار گرفته و می‌توان هم زمان از مجموعه‌های عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و دیدنی‌های آن بازدید به عمل آورد.

 

منبع: توریسم ایران

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما