بدنه غربی سی و سه پل به صورت محسوسی دچار انحنا شده هست. گمانه زنی ها در این خصوص علت انحنا را نشست پایه های پل بدلیل خشکی بستر رودخانه و عبور خط یک مترو از زیر این پل تاریخی عنوان می کند.

نگرانی در رابطه با احتمال بروز آسیب به سی‌وسه پل اصفهان بارها از جانب کارشناسان عنوان شده بود و همواره از جانب مدیران و مسندنشینان تکذیب شده و تاکید شده بود هیچ‌گونه نگرانی برای پل‌های تاریخی وجود ندارد و همه پل‌های اصفهان به صورت دائمی تحت پایش هستند.

 

 فاجعه در اصفهان؛ «سی و سه پل» نشست کرد

سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان، پلی هست با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، که توسط الله‌وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و محل برگزاری مراسم جشن آب‌پاشان و همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنه‌ی اصفهان در دوره‌ی صفویه بوده هست.

 

اندیشه‌ی بنای سی و سه پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس یکم به وجود آمد و در سال ۱۰۱۱ هجری قمری، الله وردی خان اوندیلادزه گرجی، سردار مشهور او مامور اتمام ساختمان پل شد.

این پل یکی از شاهکارهای معماری و پل‌سازی ایران محسوب می‌شود و از زیبایی و عظمت منحصر به فردی برخودار هست. اما اکنون این سازه پس از سال‌ها در سایه بی‌توجهی مسئولین، نشست کرده هست.

بارها احتمال بروز آسیب به این پل تاریخی از جانب کارشناسان مطرح شده بود. بعضی خشکی‌های پی‌درپی و طولانی مدت زاینده‌رود را خطری می‌دانستند که ممکن هست موجب تخریب پایه‌های این شاهکار معماری شود.

 

این گروه از کارشناسان عنوان می‌کردند ساروج که یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت این پل تاریخی و البته دیگر پل‌های اصفهان هست به آب و رطوبت وابسته هست و خشک بودن آن می‌تواند باعث تخریب پل‌های تاریخی شود.

منبع: ایسنا

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما