در دو روز گذشته بعضی از سایت‌های خبری ادعا کرده‌اند که اسحاق جهانگیری در اعتراض به احتمال جایگزینی محمد نهاوندیان به جای ولی‌الله سیف برای ریاست بانک مرکزی تهدید به استعفا کرده هست. اما این خبر نه تنها از سوی دفتر رئیس جمهور و سخنگوی دولت تکذیب شد بلکه نزدیکان معاون اول رئیس‌جمهوری آنچه سایت‌های خبری منتشر کرده‌اند، تکذیب کرده و آن را فرافکنی جدید علیه دولت خوانده‌اند که با هدف ضربه زدن مستقیم به اسحاق جهانگیری تفسیر می‌شود. با این حال اکنون پرسش بر سر این هست که این خبر‌ها بر چه اساس منتشر می‌شوند؟

 ستاره | سرویس اخبار – شایعه استعفای اسحاق جهانگیری، محصول باج‌خواهی یک سایت اینترنتی و شیطنت مخالفان دولت بوده هست. در عین‌حال به نظر می‌رسد، رئیس‌جمهور به مشورت دوستانش برای تغییر ترکیب اقتصادی کابینه بها می‌دهد.

 

شایعه استعفای جهانگیری شیطنت یک سایت برای باجگیری از دولت؟
منابع خبری در دفتر معاول اول رئیس‌جمهوری، استعفای اسحاق جهانگیری را تکذیب می‌کنند. از دیگر سو، سازندگی باخبر شده که تغییرات در دولت به زودی کلید می‌خورد و بعضی از مدیران اقتصادی دولت تغییر خواهند کرد. رئیس‌جمهور نیز در حال بررسی گزینه‌هایی هست که قرار هست جایگزین بعضی وزرا شوند.

در دو روز گذشته بعضی از سایت‌های خبری ادعا کرده‌اند که اسحاق جهانگیری در اعتراض به احتمال جایگزینی محمد نهاوندیان به جای ولی‌الله سیف برای ریاست بانک مرکزی تهدید به استعفا کرده هست. اما این خبر نه تنها از سوی دفتر رئیس جمهور و سخنگوی دولت تکذیب شد بلکه نزدیکان معاون اول رئیس‌جمهوری آنچه سایت‌های خبری منتشر کرده‌اند، تکذیب کرده و آن را فرافکنی جدید علیه دولت خوانده‌اند که با هدف ضربه زدن مستقیم به اسحاق جهانگیری تفسیر می‌شود.

با این حال اکنون پرسش بر سر این هست که این خبر‌ها بر چه اساس منتشر می‌شوند؟ خبر‌های دریافتی ما حاکی از این هست که مدیر یکی از سایت‌ها با هدف باج‌خواهی به دنبال این هست که پستی در دولت بگیرد. دفتر رئیس‌جمهور این رفتار را نه تنها نپسندیده و رد کرده بلکه در صدد شکایت هم برآمده هست.

اما آیا عدم استعفای جهانگیری از دولت به منزله پذیرش ناکار‌آمدی تیم اقتصادی دولت هست؟ جهانگیری در چند مقطع نسبت به ناکار‌آمدی تیم اقتصادی دولت صحبت کرده و گلایه‌های خود را نیز مطرح کرده هست. او حتی در زمانی که دولت دوم روحانی تشکیل شد، نسبت به انتخاب بعضی وزرا گلایه‌مند بود و این گلایه را نیز مستقیم به رئیس‌جمهوری بیان کرد.

 

به اعتقاد او ترکیب نوبخت، ولی‌الله سیف، محمد شریعتمداری و نبود مسعود نیلی، موتور اقتصادی را با چالش اساسی روبه‌رو می‌کند. با این حال به‌رغم انتقاداتی که داشت نه تنها دولت را تنها نگذاشت که در بزرگترین بحران پیش‌روی دولت، در کنار رئیس‌جمهوری دیده شد و از ارز ۴۲۰۰ تومانی سخن گفت که به ارز جهانگیری معروف شد.

جهانگیری در این روز‌ها، جلسات مختلفی را تشکیل می‌دهد. از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان توأمان مشورت می‌‌گیرد تا بتواند نه تنها دولت بلکه کشور را از بحران‌های قتصادی سالم عبور دهد. پس چشم‌انداز او نه تنها استعفا نیست بلکه تاکید بر کار بیشتر هست.

 

نکته جالب این هست که پیش از این به جای بحث استعفای جهانگیری، بحث استیضاح بعضی از وزرای اقتصادی و تعدیل بعضی از مدیران ستاد اقتصادی دولت مطرح بود. علی ربیعی، ولی‌الله سیف، محمد‌باقر نوبخت، محمد نهاوندیان، محمد شریعتمداری، عباس آخوندی از جمله مدیران اقتصادی دولت بودند که نام‌شان برای تغییر مکررا برده می‌شد.  در خط مقدم آنها علی ربیعی و محمد‌باقر نوبخت قرار داشتند.

مجلس از دو سو تلاش داشت که هم با اهرم استیضاح  و هم با اهرم سوال از رئیس‌جمهور، نوبخت و علی ربیعی را از دایره تاثیر‌‌گذاری در دولت خارج کند. به موازات بحث استیضاح و برکناری آن دو و بعضی دیگر از مدیران، به ناگاه خبر استعفای جهانگیری بر جسته‌سازی شد تا اخبار دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

این در حالی بود که جهانگیری در دیداری که با مدیران روزنامه سازندگی داشت، بر ماندن در دولت نیز تاکید کرده و گفته بود که باید ماند و مشکلات را حل کرد. او همچنین خبر داده بود که تیم اقتصادی دولت تغییر خواهد کرد. جهانگیری در آن دیدار، تغییر کابینه را حق رئیس‌جمهور خوانده و گفته بود که «‌کسی به‌غیر از شخص رئیس‌جمهور تصمیم‌گیر نیست.» البته او تاکید داشت: «تغییر مجموعاً همیشه مثبت هست.

من هیچ وقت خودم، از تغییر در کابینه‌ نگران نیستم. فکر می‌کنم تغییر می‌تواند یک پتانسیل و روحیه جدید به سیستم دولت بدهد. این به معنای این نیست فردی که قبلاً کار می‌کرده، ضعیف بوده و باید تغییر می‌کرده هست. گاهی به علت تغییر سیاست‌ها و شرایط باید در هیئت دولت نیز جابه‌جایی و تغییر اتفاق بیفتد. اما به هر حال شخص رئیس‌جمهور هست که باید در این زمینه به جمع‌بندی برسد… فکر کنم آقای رئیس‌جمهور تغییراتی در دولت خواهند داد… به نظرم این پاسخ به افکار عمومی هست… مدیران کشور باید با‌انگیزه باشند.

هرکسی با درجه‌ای از مدیریت و دانش بخواهد مسئولیتی قبول کند اما بی‌انگیزه باشد، در حال ظلم کردن به مردم هست. خودم این مساله را به صورت جدی در کابینه دنبال کرده‌ام.»

اما اکنون به جای آنکه بحث تغییر مدیران اقتصادی در دستور کار باشد، به ناگاه خبر استعفای جهانگیری منتشر می‌شود. این در حالی هست که جهانگیری در اصفهان به سر می‌برد و گفته هست: «در حالی که همه به دنبال مقاومت هستند، عده‌ای به دنبال این هستند که حتی در این شرایط هم جیب مردم را بزنند اما ما اجازه نمی‌دهیم.»

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت در پاسخ به این سوال که واکنش رئیس‌جمهور به درخواست نمایندگان مجلس برای ترمیم کابینه چه بوده؟ به ایلنا گفته هست: «آقای رئیس‌جمهور از راه‌های مختلف در جریان آنچه در مجلس می‌گذرد، قرار می‌گیرد و هرگونه تصمیم برای ترمیم کابینه مختص تصمیم ایشان هست.» با این حال به نظر می‌رسد موتور تغییرات در دولت روشن شده و محتمل هست که نقش جهانگیری از آنچه تاکنون در دولت دیده‌ایم، پررنگ‌تر شود.

منبع: روزنامه سازندگی 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما