محمدجواد ظریف در ۱۷ دی‌ماه ۱۳۳۸ در خانواده‌ای از سطح بالای جامعه در شهر تهران به دنیا آمد. مادر وی دختر حاج میرزاعلی نقی کاشانی از تجار به نام تهران و پدرش از تجار بزرگ اصفهان بود. در زمان کودکی، در خانه‌ای در محدوده خیابان کاشان و خیابان کمالی (پشت باغ شاه) زندگی می‌کردند. در شش‌سالگی، چند ماهی به اصفهان رفتند و دوباره به تهران بازگشتند و دوران دبستان خود را در دبستان علوی تمام کرد. وی بامطالعه‌ی آثار علی شریعتی و آیت‌الله طالقانی با اسلام انقلابی آشنا شد.

 زندگینامه محمدجواد ظریف

محمدجواد ظریف در سال ۱۳۵۵ با ویزای دانشجویی به امریکا رفت و دیپلم خود را از کالج مقدماتی در سانفرانسیسکو اخذ کرد و سپس لیسانس و فوق‌لیسانس روابط بین‌الملل و فوق‌لیسانس مطالعات بین اللملی خود را در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و دانشگاه دنور گرفت، سپس تحصیلات خود را در سطح دکترا ادامه داد.

در سال ۱۳۶۴ اداره مهاجرت امریکا، روادید وی را باطل کرد و آقای محمدجواد ظریف، مجبور شد از راه دور تحصیلات خود را ادامه دهد. پدر وی در سال ۱۳۶۳ فوت کردند که ایشان در آمریکا بودند و برای مراسم پدر، نتوانستند به ایران بیایند.

مریم ایمانیه همسر محمدجواد ظریف

وی در تابستان ۱۳۵۸ از طریق خواهرش، با مریم ایمانیه آشنا شد و باهم ازدواج کردند و پس از ازدواج به نیویورک مهاجرت کردند. مریم ایمانیه فارغ‌التحصیل رشته تغذیه هست و به مدت ۱۰ سال شاگرد محمد اسماعیل دولابی، عارف و واعظ مشهور، بوده هست و گاهی برای شرکت و سخنرانی در همایش‌های عرفانی و مولانا پژوهی به نقاط مختلف آمریکا، اروپا، هند و ژاپن سفر می‌کند. مریم ایمانیه رئیس انجمن بانوان دیپلمات‌های وزارت امور خارجه ایران و همسر محمدجواد ظریف هست.

محمدجواد ظریف و همسرش مریم ایمانیه

حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های مهسا و مهدی هست که هر دو در امریکا متولدشده‌اند. مهدی ظریف مهندسی برق خوانده و در مقطع فوق‌لیسانس دارای مدرک مدیریت هست. مهسا ظریف دختر محمدجواد ظریف هم مهندس معماری داخلی خوانده هست. هر دو فرزند ظریف، ازدواج‌کرده‌اند.

 فرزندان محمدجواد ظریف

فعالیت‌های سیاسی و کاری

محمدجواد ظریف دیپلمات و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای عالی جمعیت هلال‌احمر و استاد میهمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هست. وی به مدت پنج سال از مردادماه ۱۳۸۱ تا تیرماه ۱۳۸۶ سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بوده هست.

ظریف خود را عضو هیچ حزب سیاسی در ایران نمی‌داند و مستقل هست.

وی از سال ۵۷ تا ۵۹ مشاور سرکنسولگری ایران در سانفرانسیسکو در امریکا بود و در سال ۶۱ مشاور سیاسی و کارداری نمایندگی ایران در سازمان ملل بوده هست. وی دوره سربازی خود را نیز به‌صورت امریه در وزارت امور خارجه و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد سپری کرده هست.

توافق هسته‌ای لوزان (برجام)

محمدجواد ظریف به همراه گروه مذاکره‌کننده‌ی ایرانی پس از ۲۲ ماه و ۱۷ روز مذاکره‌ی فشرده در روز سه‌شنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ در وین، موفق به دستیابی به یک توافق جامع و نهایی با گروه ۱+۵، بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران شدند. نشست رسمی در مقابل رسانه‌ها در وین با خواندن بیانیه‌ای به زبان انگلیسی و فارسی اعلام کردند که توافق نهایی در برنامه هسته‌ای ایران به‌دست‌آمده هست.

 تصویر محمدجواد ظریف

مسئولیت‌ها

 •  عضو گروه شخصیت‌های برجسته زمامداری جهانی
 •  سخنگویی هشتمین اجلاس سران اجلاس اسلامی تهران
 •  ریاست کارشناسان ارشد هشتمین اجلاس سران اجلاس اسلامی تهران
 •  ریاست کمیته سیاسی هشتمین اجلاس سران اجلاس اسلامی تهران
 •  ریاست کمیته حقوقی مجمع عمومی ۴۷ ملل متحد – نیویورک

 

کارنامه پنج‌ساله نمایندگی در سازمان ملل متحد

 •  دستیار ارشد وزیر امور خارجه
 •  معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و مشاور سرکنسولگری در سانفرانسیسکو
 •  ریاست کمیسیون فرهنگی- یونسکو
 •  ریاست اجلاس آسیایی نژادپرستی و تبعیض نژادی
 •  عضویت گروه شخصیت‌های برجسته گفتگوی تمدن‌ها
 •  ریاست کمیسیون خلع سلاح ملل متحد – نیویورک
 •  ریاست کمیته متخصصین گفتگوی تمدن‌ها – جده
 •  ریاست کمیته سیاسی دوازدهمین اجلاس سران عدم تعهد – دوربان

 محمدجواد ظریف

اینستاگرام محمدجواد ظریف

در مطلب بالا زندگینامه محمدجواد ظریف را خواندید، همچنین شما برای پیگیری فعالیت‌های سیاسی و زندگی روزانه وی می‌توانید به آدرس اینستاگرام وی مراجعه کنید.

زندگینامه محمدجواد ظریف

jzarif_ir@

مجله ستاره

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما